Algoritmus lásky – Paradoxy současného světa v mimořádném románu
05.09.2024
Stanislav Polauf
Literatura
Současný Stockholm. V nejpřísněji střeženém oddělení věznice si Erik Videman odpykává trest za vraždu své milenky, kterou, jak sám tvrdí, spáchal. Jeho dcera Ella, živící se jako umývačka nádobí, tomu však nevěří a pátrá na vlastní pěst. Proč otec nesl své milence drahý zásnubní prsten a pak ji našel s podřezaným hrdlem? Proč jí otec nechce nic bližšího říci, před čím ji chce chránit? A proč mu v prologu drží pistoli u hlavy?
Nový román severského mistra napětí se rozjíždí jako tank. Mons Kallendoft chrlí jednu otázku za druhou a nenechá čtenáře ani chvíli vydechnout.
Proč? Proč? Proč? Nestačíte sledovat, slova plynou jako kulomet. Tak takový rozjezd si může dovolit jen opravdový místr napětí. I když některým čtenářům nemusí být takové tempo po vůli, ale tak už to bývá – co se jednomu líbí, druhý zavrhuje. Tady je start až geniální.
Postupně poznáváte jak dceru Ellu, tak její transexuální kolegyni Lulu, do děje se zapojí i detektiv Leo Madvig, který ví, že vyšetřování vraždy zpackal a své nesmazatelné místo má zde i ochrnutý počítačový génius Vik. Hůře se čtenář orientuje v důvodu, proč je Ellin otec zavřený. I i když to autor vysvětlí, zde můžeme prozradit jen to, že otec našel
algoritmus (způsob) jak propojit lidskou mysl s počítačem, mozek s umělou inteligencí, což mnozí by rádi se dozvěděli. A což by také mohlo ohrozit nás všechny, protože by to bylo možno zneužít.
Obava, že by lidé byli zbaveni emocí, citů a hlavně lásky, je mírně řečeno, děsivá. Tohle trochu sci-fi a pro mnohé málo přesvědčivé téma je naštěstí důmyslně ukryto v krimi story, která je nadmíru přesvědčivá. Sice ten pekelný rozjezd se časem zmírní, ale až do konce budete v napětí, co dalšího se stane a co se může stát.
Kladem knihy jsou charakteristiky postav i když aktuální a čtenářsky možná žádané
téma transexuaslizmu je zde zbytečně přeexponovaně rozváděno včetně sexuálních aktů. Všechny postavy mají svůj svět, který rozhodně nepatří k těm běžným a sériovým, a vyzařují
lidskost a snahu co nejlépe dostát svým závazkům a povinnostem. Při čtení se neubráníte pojmu
dekadence, což platí nejen pro aktéry, ale hlavně pro celou zobrazovanou soudobou švédskou společnost. I když na některé praktiky nahlédne Ella jen občas,když místo mytí nádobí pomáhá na sále v různých saloncích, stačí to k vytvoření dojmu, že tamní bohatí lidé žijí mimo reálný svět a už neví, jakými radovánkami by ukrátili své dlouhé chvíle a jsou přesvědčeni, že moci a slávy se doberou i za cenu vražd a násilí.
.
ALGORITMUS LÁSKY je důvtipný a napínavý román o současné západní společnosti, které chybí a stále více začíná chybět to, co autor tak silně zdůrazňuje – láska. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.
Mons Kallentoft (nar. 1968) je původní profesí novinář. Proslavil se sérií knih o kriminální inspektorce Malin Forsové, jež byla přeložena do šestadvaceti jazyků a čítá už čtrnáct dílů. V češtině vyšla také krimi série čerpající z řecké mytologie, kterou autor napsal společně s novinářem Markusem Luttemanem, a diptych krimi románů odehrávajících se na Mallorce. Algoritmus lásky (2022) je prvním dílem jeho nové volné série Vyděděnci.
Foto: © Pär Olsson
********************************
Mons Kallentoft: ALGORITMUS LÁSKY
ze švédského originálu Kärlekens algoritm přeložila Jana Thompsen.
vydalo nakladatelství Host, Brno, 2024