Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 11.10.2024, svátek má Andrej 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Obchodování se strachem v pátek 13.

13.09.2024   Renata Šindelářová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Obchodování se strachem v pátek 13.Je pátek 13. a my všichni napjatě očekáváme, jak dopadne varovná předpověď počasí a jednomyslně si přejeme, aby se tentokrát meteorologové spletli. Vydatný déšť, který nás momentálně začal sužovat, má přinést hrozící povodně a našim nervům rozhodně nedělá dobře představování, co všechno se může stát. Nejhůře jsou na tom přirozeně ti, kteří již něco podobného zažili, protože si nejvíce dokáží blížící se zlo nasimulovat.

Mnozí v této chvíli plné strachu začínají zpytovat svědomí: Neměli bychom se pojistit? Odpovím jednoduše: Ne, na to už je pozdě. V každých pojistných podmínkách najdete malým písmenkem doplněnou dodatkovou informaci, že se pojištění nevztahuje na povodně ještě 10 dní po sjednání smlouvy. Je to ovšem logická záležitost. Děje se tak právě proto, že se tato situace dá předvídat a pojišťovny se tak chrání před tím, aby se lidé nezačali hromadně pojišťovat těsně před předpovídaným nebezpečím, navíc kdyby se nic nestalo, měli by ještě možnost výpovědi v zákonné dvouměsíční lhůtě po sjednání smlouvy. 

Jelikož jsem mnoho let pracovala v pojišťovnictví, vím, že mezi lidmi panuje všeobecný názor, že pojišťovny jsou zlé. Mnozí je přitom zneužívají ve svůj prospěch a vždy je to tak, že při sjednání samozřejmě chtějí platit co nejméně, zatímco při pojistné události chtějí dostat co nejvíce. Někteří dokonce sáhnou po pojišťovacím podvodu, což je v podstatě každá, byť drobná lež. A někdy je i pochopitelná, protože se může stát, že poté co nahlásíte pojistnou událost vztahující se k pojištěnému riziku, možná se dozvíte, že k riziku existují výluky, o nichž jste neměli ponětí a do nichž právě ta vaše škoda zapadá, nebo že musíte mít splněné nějaké další podmínky, o kterých slyšíte poprvé. Vnímáte to logicky tak, že vás pojišťovna podvedla, ale v podstatě tu jde o vaši neznalost vyplývající z faktu, že vám žádný odborník nemůže při sjednání pojištění říct úplně všechno. Museli byste absolvovat minimálně dvoudenní školení.

Problém spočívá v tom, že z oboru, který původně vznikl na podporu osob postižených katastrofami, se stal byznys. Původně šlo o to, že si skupina lidí např. řekla: "Hele, vždycky jednou za čas se stane, že někdo vyhoří a je to pro něj konec živnosti. Co kdyby se to stalo příště mně nebo tobě? Co kdybychom si každý měsíc dávali společně na hromádku trochu peněz a ty by se pak vyplatily tomu, komu se to stane? Tak budeme chráněni všichni." (První zmínky o podobném přístupu pochází ovšem už ze starověkého Egypta, kde se otroci skládali svým druhům na pohřeb.) Pojišťovna pak převzala tento nápad a tak vznikl nový obor, nová živnost. Aby pojišťovna vydělala - a ona musí vydělávat, aby měla dostatek krytí pro případ katastrofických událostí, při nichž vyplatí větší množství peněz najednou - musí přesně a jasně definovat rizika, jaká kryje. Postupem let se učí. A protože lidé jsou důmyslní a vždycky se najde chytrák, který chce přelstít systém a vydělat na tom, pojišťovna musí přitvrzovat. Nejprve přijde na to, že si klient nemůže založit požár sám. Později, že by měl dodržet všechna bezpečnostní opatření, neboť jestliže běžně válí hromadu starých novin vedle krbu, z něhož stříkají jiskry, není to stejné, jako když se někdo jiný snaží o eliminování rizika. A tak postupně přibývá podmínek a výluk, až se z oboru, jenž vznikl díky solidárnosti, stala výdělečná činnost založená na spletitém právnickém bludišti.

Ano, jde tu o obchodování se strachem. Protože většinou se nestane nic. A je to právě strach, který ovládá vaše nutkání sjednat si pojištění. Je ale rozhodně tisíckrát lepší mít pojištěné něco navíc zbytečně, než to risknout a pak o všechno přijít. Nakonec jsou to právě pojišťovny a lidé v nich, kdo mj. pomáhá po živelných katastrofách těm, kteří si pojistné plnění nedostali - protože se s takovými smutnými případy setkávají. Nelze zkrátka jednoznačně říci, kdo je tady ten zlý - jsou to pojišťovny nebo podvodníci, kteří se z nich snaží profitovat?

Setkala jsem se s mnoha klienty, kteří se nestyděli říci: "Stalo se mi tohle a tohle. Vím, že na tohle riziko se pojištění nevztahuje. Vymyslete nějak, jak to nahlásit, aby to prošlo." Nebo: "Včera si mi stala nehoda. Nemám havarijní pojištění. Potřebuji sjednat smlouvu se zpětnou platností." Zkrátka jak se říká, každá mince má dvě strany.

Shodneme se však určitě na jednom. Dnes si všichni společně přejeme, aby vydatný déšť, který nyní sužuje naši republiku, způsobil co nejméně škod, ideálně žádné. Hodně štěstí nám všem!


Ilustrační foto: LucyKaef z Pixabay


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Eliška Smutná - 14.9.2024 - 17:15

Obrovské povodně :o(
Bohužel předpověd vyšla a teď už lidem nezbývá nic jiného, než sčítat škody, které vznikly. Mě se to naštěstí moc nedotýká, ale známých, kteří bydlí v Jeseníkách, to smetlo celou zahradu a ačkoliv byli pojištění na záplavy, tak to prý proti "povodni" nepomůže.. Je tam rozdíl ve slovíčkaření: https://www.srovnator.cz/clanky/pojisteni-nemovitosti-majetku-povoden-vs-zaplava-jak-ochranit-majetek/


Od: Renata Šindelářová - 15.9.2024 - 15:38

Ano, vím, jaký je v tom rozdíl. Já jsem tedy nemohla klienta pojistit zvlášť na záplavu a povodeň, to bylo stejné riziko. Každopádně dotyčným zřejmě pojistit povodeň buď nešlo (neboť je jejich místo v zóně, to by bylo jako pojistit na smrt těžce nemocného člověka, takže spekulativní pojištění), nebo to bylo vaše známé tak drahé, že to nechtěli. Bohužel dnes vzniká problém také v tom, že se i dnes staví pořád nové domy v místech, kde to je riskantní, někdy dokonce přes zákaz stavebního úřadu. Ale určitě nechci hájit pojišťovny jako takové, jen říkám, že pravda není tak jednostranná. A vašich známých mi je líto, stejně jako všech ostatních, kterých se to dotklo. :-(


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0387 s