Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 11.10.2024, svátek má Andrej 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


5 největších českých architektů

19.09.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

5 největších českých architektůSupermoderní kukaně, kubistické domky i funkcionalistické krabice. Představuji vám pětici nejvýznamějších českých architektů. Alespoň nějakou stavbu od nich už viděl určitě každý...


5. Alois Dryák (1872 - 1932)

Několik nejen pražských hotelů (například Hotel Central v Hybernské ulici, nebo třeba Hotel Evropa z roku 1905), ale i školy, vily a trochu nevděčně i podstavce pomníků. Například ten na Václavském náměstí, pod sochou svatého Václava. To všechno jsou díla veřejnosti nepříliš známého architektka původem z Olšan. Upíše se hlavně secesi, ale brzy se ukáže, že si hravě poradí i s kubismem (což můžeme spatřit například na odborovém domě v ulici Na Perštýně vedle pražské Národní třídy) a své největší dílo nakonec zaprodá funkcionalismu. Dnes jde o chátrající objekt, který dělá vrásku na čele nejednomu zastupiteli, v minulých desetiletích ale představuje prestižní ( i když již prestavěnou) stavbu. A ještě malá nápověda: najdete ji na Strahově. Ano, jde o gigantický Strahovský stadion! Od roku 1926 si projde několika úpravami, ale stále jde o jeden z nějvětších stadionů na světě s kapacitou 240 000 míst. 

Úvodní foto: Praha-Staré Město. Bartolomějská 347/14, Na Perštýně 347/11, odborový dům Na Perštýně, dnes sídlo policejních útvarů. Architekt Alois Dryák, 1920–1922, kubismus. 

Autor snímku: Gampe / CC BY-SA 4.0



4. Jan Kotěra (1871 - 1923)

Maluje, navrhuje nábytek, řeší místní rozvoj a nakonec se vrhne i na projektování staveb. Janu Kotěrovi stačí dát do ruky tužku a poradí si takřka s čímkoliv. V rezidenční části Prahy 10 vykouzlí nedaleko dnešního metra Strašnická rozkošnou Trmalovu vilu (dnes je v ní expozice Pražské vily a pravidelné koncerty), studenti dodnes skládají zkoušky v jím navržené právnické fakultě (na obrázku dole), ale za svého architekta si jej zvolí i slavný Tomáš Baťa. Není se co divit, však mladý architekt úspěšně studuje v Paříži i Římě. Své znalosti neváhá předávat dál jako profesor. A jde mu to také. Mezi jeho žáky se počítá i Josef Gočár.

3. Adolf Loos (1870 – 1933)

Svou kariéru začal ve Vídni, kde se proslavil zejména tvrzením, že "architekt nepotřebuje tužku, stačí mu guma". Tomu přizpůsoboval i své dílo. Vše zbytečné musí pryč. Nenávidí ornamenty a miluje užitnost. To poznte na první pohled i v jeho slavné Müllerově vila v Praze, která je otevřena coby skvost architektury i veřejnosti. Krom toho má na kontě domy i kavárny ve Vídni a řadu domů v Plzni (jste-li odtamtud, projdětě si Klatovskou ulici).


2. Josef Gočár (1880 - 1945)

Náš předposlední vyvolený se zaobírá zejména kubismem (Dům u Černé matky Boží vstoupí do učebnic dějin umění) a funkcionalismem. Hradec Králové by bez něj nebyl, čím je a stopy jeho činnosti spatříme i na prestižních místech Prahy. Zapomenout nesmíme ani na pověstné automatické mlýny v Pardubicích, či veřejností milovaný stejně jako odsuzovaný Kostel svatého Václava v Praze - Vršovicích. Od svého učitele Kotěry se sice osamostatní, ale i dále kráčí v jeho stopách. Po smrti svého guru totiž přijímá jeho místo na Akademii výtvarných umění.

1. Jan Kaplický (1937 - 2009)

Bez ohledu na to, jak o slavném architektovi smýšlíte, místo v pěti nejlepších mu ubrat nemůžeme. Asi i proto, že když se Čecha zeptáte, ať si vzpomene na nějakého architekta z tuzemska, 80% vám poví právě o něm. Jeho osud je vlastně nalinkován dopředu. Maminka je malířka, tatínek architekt a chlapce to odmala fascinuje. Roku 1968 emigruje do Anglie a založí světoznámou firmu Future Systems. Ta jako jediná externí architektonická společnost pracovala i pro NASA. Navrhuje mosty, stadiony, domy i vilky. Na cokoliv si jen vzpomenete. Mezi nejznámější realizace se pak počítá tiskové centrum v londýnském stadionu, jeden z menších londýnských mostů a birminghamská Selfridges (na obrázku dole).

Foto: Obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který navrhl Kaplický v roce 1999, Zdroj: CC - volné dílo 




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 3.1779 s