Pravda o medu: Nenechte se zmást mýty
25.09.2024
Michaela Wilhelmová
Společnost
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.
Zkrystalizovaný med lze jen rozpustit
Pokud váš med zkrystalizoval, máte na výběr několik možností, jak ho upravit. Jednou z nich je opatrné zahřátí medu na maximálně 45 °C, aby se opět ztekutil. Další možností je tzv. pastování medu. Tento proces zahrnuje mechanické rozmělnění zkrystalizovaného medu a jeho pravidelné míchání, které vede k vytvoření krémové konzistence, ideální například na pečivo.
Krystalizace znamená nekvalitní med
Krystalizace je přirozeným procesem, který je u kvalitního medu běžný. Naopak, pokud med nekrystalizuje vůbec, může to být známka toho, že byl nadměrně upravován, nebo že obsahuje vyšší podíl fruktózy. „Doba, za jakou dojde u medu ke krystalizaci, závisí na podílu fruktózy a glukózy. Čím větší má med podíl fruktózy, tím později zkrystalizuje,“ říká Milan Špaček, medový someliér společnosti Medokomerc.
Tekutý med je ředěný nebo upravovaný
Na rozdíl od toho, co si někteří lidé myslí, není tekutý med nutně ředěný nebo upravovaný. Tekutost medu je přirozeně ovlivněna jeho složením – např. medovicové medy zůstávají tekuté mnohem déle než květové. Kromě toho, v minulosti byly medy s vyšší tekutostí běžnější, což bylo dáno vyšším podílem medovicových medů, které přirozeně krystalizují pomaleji. Medy v běžné obchodní síti se takto často blendují /míchají/, aby si udržely tekutý stav.
Med v obchodech neobsahuje pyl
Pyl je v medu přítomen vždy a hraje důležitou roli při určení jeho původu. Při chemických analýzách medu se obsah pylu zjišťuje, aby bylo možné určit, z jakých květů pochází a zda odpovídá deklaraci na obalu. Medy dostupné v obchodech procházejí přísnými kontrolami, které zajišťují, že med odpovídá normám a je bezpečný ke konzumaci.
Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny
Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je částečně pravdivé. Vitamíny citlivé na teplo, jako například vitamín C, se skutečně mohou zničit, pokud je med vystaven vysokým teplotám delší dobu. Nicméně, mnoho prospěšných látek v medu, jako jsou antioxidanty a minerály, zůstává zachováno i po přidání medu do horkého nápoje. Klíčem je nevařit med, ale přidat ho do čaje, když už má přijatelnější teplotu.
Med nepotřebuje speciální skladování
Ačkoli je med vysoce trvanlivý, jeho skladování má svá specifika. Med by měl být uchováván v temnu, suchu a při teplotě do 25 °C. Vysoké teploty a světlo mohou ovlivnit jeho kvalitu a vlhkost může způsobit kvasení. Med je navíc hygroskopický, což znamená, že snadno absorbuje vlhkost a pachy z okolí, proto by měl být dobře uzavřený.
Med se nemůže zkazit
Med je známý svou dlouhou trvanlivostí, ale to neznamená, že je nezničitelný. Pokud med obsahuje příliš mnoho vody (nad 18-20 %), může začít kvasit a ztrácet své prospěšné vlastnosti. Proto je důležité nakupovat med od ověřených producentů, kteří zajišťují jeho správné složení a kvalitu. „Naše medy zn. Medokom prochází přísnou trojstupňovou kontrolou, která zajišťuje jeho bezpečnost a kvalitu,“ potvrzuje Milan Špaček.
Med je zdravější než cukr, ale není bez kalorií
Med je často vnímán jako zdravější alternativa cukru, což je pravda – obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které klasický bílý cukr postrádá. Nicméně, je důležité si uvědomit, že med je stále sladidlo s vysokým obsahem kalorií a cukrů. Proto i jeho konzumace by měla být vyvážená, zejména u osob, které sledují svůj příjem cukrů.