Přestože generace „boomerů“ zná Tima Burtona dokonale, když jsem letos v květnu nadšeně navrhovala svým druhostupňovým žákům, že bychom mohli jít společně na výstavu
Tim Burton: Návraty, ke svému zármutku jsem po chvilce pochopila, že většina současných puberťáků vůbec netuší, o koho se jedná. Při zmínce netflixovského seriálu Wednesday sice někteří lehce pookřáli, pár dalších se chytlo společně s Karlíkem a továrnou na čokoládu, ale největší filmové hity, jakými jsou Střihoruký Edward nebo původní Beetlejuice už bohužel efekt procitnutí nezpůsobily.
Při pohledu na množství stejně starých, i mladších, dětí, které s sebou na tuto extrémně povedenou výstavu jejich rodiče přivedli, ve mně ožívá naděje, že jméno Tima Burtona ještě dlouho z hlav a hlavně srdcí stejně laděných jedinců nezmizí.
Velkolepá výstava Tima Burtona v domě U Kamenného zvonu před deseti lety má určitě s Návraty hodně společného.
Osobně se mi však Návraty líbily víc. Důvodů je hned několik. Návraty působí skromnějším, ucelenějším dojmem a přišlo mi, že nabízejí zajímavější exponáty, i když s odstupem deseti let je toto velmi odvážná věta.
Výstava je chytře rozdělená do dvou velkých sálů Obecního domu a představuje systematicky Burtonovu tvorbu způsobem, který návštěvníka baví a neudusí obrovským množstvím exponátů. Ačkoliv jsem se nejvíce těšila na původní loutky, ukryté v jakýchsi železných koulích, rozestavěných v celém prostoru prvního sálu, nakonec jsem strávila daleko víc času v sále, představující Burtona coby originálního malíře a tvůrce básniček či krátkých filmů, založených na jeho „Vyděděncích“ neboli bizardních postavičkách, které se jednoduše narodily „jiné“. Kdo jiný by mohl lépe vystihnout osudy těchto postav, než jejich stvořitel, sám sebe stylizující do postavy dalšího vyděděnce – Střihorukého Edwarda?
Samozřejmě, že o žádnou tragédii v pravém slova smyslu nejde. Pouze o jednu z mnoha stránek geniálního umělce, jehož melancholii, na níž slyšely zástupy lidí po celém světě, zde můžeme prohlížet doslova zhmotnělou. Fanoušci Burtonovy básnické sbírky Trudný život ústřičného chlapečka a další příběhy tady najdou valnou většinu svých oblíbenců v „životní“ velikosti.
Kromě původních kreseb, z nichž se řada ve sbírce objevila, nabízí tato místnost také průřez neuskutečněnými projekty z Burtonovy hlavy.
Těmi nejpůsobivějšími pro mě byli Piráti. Už jenom kvůli těmto několika plastikám, vévodícím přední části místnosti, bych vám nyní ráda vytrhla diář z ruky a vystrkala vás do třetího patra Obecního domu.
Pokud na obrázky nejste, a důvodem pro návštěvu výstavy by pro vás byla spíše retrospektiva Burtonových filmů, je to první místnost s již zmíněnými železnými vitrínami, která se převážně věnuje Burtovi coby hollywoodské ikoně.
Loutky z těch nejznámějších trháků, ať už jde o Mrtvou nevěstu, Mars útočí, Noční můru o Vánocích nebo Vincenta jsou překrásně naaranžované a nasvícené. V zadní části sálu pak návštěvníky čeká několik milých překvapení. Osobně mě nejvíce potěšila přítomnost jednoho z robotů z úvodních titulek Střihorukého Edwarda anebo náhledy speciálních knih z natáčení, určených coby památka pro štáb a herce.
Tim Burton je pochopitelně neodmyslitelně spjat se svým dvorním hercem, Johnny Deppem.
Velmi zajímavé jsou obě video smyčky, které můžete shlédnout v předsálí celé výstavy, v nichž Depp hovoří o natáčení Ďábelského holiče z Fleet Street, Střihorukého Edwarda nebo Karlíka a továrny na čokoládu. První místnost zároveň ukazuje některé části osobní korespondence mezi Burtonem a Deppem, nebo režisérovy poznámky. Zajímavá je také část věnovaná jednomu z prvních projektů, Perníkové chaloupce.
Mohu se tady dlouze rozepisovat, ale je to jednoduché – pokud do dnešního posledního dne váháte, seberte se a na výstavu jděte. Otevírací doba do 19:00 vám dává dostatečný prostor, v neposlední řadě potěší také 50% sleva na suvenýry z výstavy. Návraty, mapující čtyřicetiletou kariéru Tima Burtona, patří jednoznačně mezi to nejlepší, co jsme letos mohli v České republice vidět, a je proto škoda nevyužít této poslední šance.
V úplném závěru bych ráda poděkovala organizátorovi Art Movement, a paní Jance Kellerové za umožnění vstupu na tuto krásnou výstavu.
Tim Burton: Návraty
https://timburtonpraha.cz/
foto: timburtonpraha.cz, praguevisitorpass.eu