Tradice v obrazech: 269 úžasných fotografií ve stylu fine art
14.10.2024
Michaela Wilhelmová
Výtvarné umění
Publikace Tradice v obrazech vyšla 10. října u příležitosti 105. výročí založení OSA, z.s. Představuje tříleté putování Václava Šilhy napříč regiony Čech, od Karlovarska přes Prahu a okolí až po Doudlebsko. Pětičlenný tým v čele se zkušeným fotografem při něm zmapoval kroje, obyčeje a příběhy spojené s lidovou kulturou. Prostřednictvím 269 fotografií ve stylu fine art se čtenáři mohou ponořit do světa folkloru a lidových tradic a objevit, co i malý detail, jako je drobná krajka, může prozradit o naší bohaté historii. Pro mimořádný kulturní přínos knihy převzal nad jejím vydáním záštitu ministr kultury ČR Mgr. Martin Baxa.
Na projektu se podílelo přes 350 lidí, včetně 13 folklorních souborů a 8 muzeí. Přesné číslo už nikdo nespočítá. Do projektu byli také zapojeni 4 koně, ovce, kozy, slepice, králíci a pes. Opět nejsou všichni v knize, ale můžete je vidět ve videích na webu www.tradicevobrazech.cz.
„Myšlenka projektu Tradice v obrazech se zrodila na začátku pandemie covidu, když jsem dokumentoval původní obyvatelstvo Amazonie, ale pak musel zůstat dlouho v Česku,“ říká protagonista knihy Václav Šilha. „Uvědomil jsem si, že i my máme své vlastní domorodce a jejich historické ošacení. Kroje a jejich význam jsou součástí naší identity a zaslouží si být zachyceny a uchovány pro budoucí generace,“ dodává. Fotografie z projektu zachycují nejen kroje, ale také atmosféru každodenního života i významných událostí ve 14 regionech Čech, od svateb, přes masopusty až po pohřby. Fotograf chtěl mimo jiné ukázat, jak bohatý je český folklor, který někdy neprávem stojí ve stínu toho moravského.
Fine art fotografie s dotekem profesionální retuše
Jedním z klíčových prvků publikace je jemná práce Michaely Pupíkové, která se specializuje na digitální retuši. Odbornice nad každým snímkem strávila přibližně týden. Kromě standardní úpravy pleťových tónů, která je sama o sobě výzvou, musela často rekonstruovat i kroje, které byly poničené, nekompletní, nebo chyběly jejich části. Šatstvo, které na fotografiích vidíme, pochází buď z depozitářů muzeí, od soukromých sběratelů, nebo je nově ušito folklorními soubory. “Obdivuji práci holandských mistrů a jsem rád, že se nám podařilo její atmosféru vnést díky Michaele i do fotografií v naší publikaci, které lze zařadit do stylu fine art,” vypráví Václav Šilha s tím, že někteří diváci dokonce považují obrazový materiál v první chvíli za malbu.
OSA a hudební propojení s folklorem
Projekt finančně i marketingově podpořil spolek OSA, z.s., který hraje klíčovou roli v ochraně autorských práv v Česku. „Folklor není jen o krojích a tradicích, ale také o hudbě, kterou jsme do projektu naší podporou chtěli vnést,“ uvádí předseda představenstva OSA, z.s Roman Strejček. Jde už o druhou publikaci vydanou OSA, tentokrát u příležitosti 105. výročí organizace. „Skrze QR kódy na panelech výstavy i uvnitř knihy Tradice v obrazech se zájemci dostanou na interaktivní web, kde najdou videa a další doplňkové materiály.” Strejček dále zdůrazňuje význam autorských práv i u folklorní hudby: „Lidé často zaměňují zlidovělé písně za lidové, kdy není autor znám. I zdánlivě folklorní skladba jako Vínečko bílé má svého tvůrce, kterým je Fanoš Mikulecký vlastním jménem František Hřebačka.“
Cena publikace na www.tradicevobrazech.cz i na výstavě odkazuje k datu založení OSA, z.s.a je tak 1 919 Kč, v síti Kosmas stojí 2 600 Kč.
foto: Václav Šilha