Online kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Ptáci, které krmíme pečivem, umírajíOnline kurz tvůrčího psaníCo mě v listopadu zaujalo na NetflixuLidé bez dějin jsou prachPůlnoc je nejtemnější hodina – jak pro koho...Filmový muzikál ČarodějkaOta Filip jako ten poslední ze starých deníkůFOTOREPORTÁŽ: Lake Nakuru a NaivashaLiška, delfín a špaček: Jak letouny Aero získaly svá zvířecí jménaListopadové literární poklady Po stopách židovské obce v Plzni: Od založení po šlojířeI advent může být hořký...
Kolik válek je zapotřebí, aby se říše vytvarovala do prosperující a míru plné země? A jaká cena se musí zaplatit, aby se ze zkorumpované diktatury stala republika? Na cestu hledání odpovědí pro tyto a další otázky nás přivádí dílo Dračí republika, druhý díl z trilogie Maková válka. Tento literární počin představuje prvotinu nadějné čínsko-americké autorky R. F. Kuang. V prvním díle Maková válka nás seznámila se svým fantasy světem, v němž mísila syrovou brutalitu války s magickými prvky a etickými dilematy hrdinů. Dračí republika představuje intenzivní pokračování, kde se hranice mezi spojenci a nepřáteli stírají a každý krok vpřed je vykoupen bolestnými ztrátami.
Dračí republika na předchozí díl plynule navazuje, proto čtenáři přijde, jakoby jen začal číst navazující kapitolu v téže knize. Nečeká nás žádné shrnutí předešlých událostí, ani stručné objasnění, která z postav je kdo. Okamžitou návaznost příběhu o to víc umocňuje fakt, že se nedočkáme žádného pozvolného rozjezdu, a jsme ihned shozeni do probublávajících válečných konfliktů. Rin a ostatní členové cch'-kche jsou po ukončení třetí makové války označeni za válečné zločince a na jejich hlavy je císařovnou vypsána slušná odměna. Ne každý občan říše je ovšem vidí jako prchající psance, proto se hned na začátku příběhu objevují dosud neznámí spojenci, a nabízejí našim hrdinům pomocnou ruku.
Rin má jediný cíl, a to zabít císařovnu Su Ta-ťi, která ji i ostatní šamany v říši zaprodala po spolčení se s nepřítelem. Pro Rin je tento cíl to jediné, co ji drží nad vodou. S pomocí svého boha Fénixe vyhladila Mukenský svaz, čímž ukončila válku - ale lze to považovat za dostatečný důvod, kterým obhájit krvavou genocidu? Sama si tím už není jistá, a aby utišila tíživé myšlenky jednak plné výčitek, druhak bolesti ze ztráty milovaného Altana, víc a víc se poddává kouření opia a tím padá hluboko do těžké závislosti. Díky opiu alespoň tlumí neutuchající hlas Fénixe, který touží po další krvi, zároveň se z ní ale stává naprosto neadekvátní velitelka, a jako člověk připomíná jen trosku, která kdysi bývala mocnou šamankou.
To se ovšem zanedlouho změní - třetí maková válka je sice u konce, ale země Nikan tím nenabyla kýženého klidu a míru. V říši se objevují jedinci, kteří chtějí započít občanskou válku a nastolit demokracii, a Rin se jeví jako ideální kandidát na to, aby v revoluci měla své čestné místo. Boj za demokratickou republiku a sesazení současné vlády představuje celou dějovou linku příběhu. Víc jak 600 stran sestávajících ze strategických zasedání a neutuchajících válečných konfliktů je překvapivě poutavé. Autorka nás stále týmž svižným tempem provádí zákoutími politiky a intrik, dohromady tvořící kvalitní studii moci, bitev a jejich následků, obohacenou překvapivými zvraty a magickými prvky, to vše na pozadí detailnější historie Nikanu, jeho nepřátel a paralel k čínské historii.
Rin i v tomto díle představuje nekonvenční hrdinku, jejímž pohnutkám je občas zatěžko porozumět. Od první strany na nás dopadá její netrpělivá a vznětlivá povaha, která zapříčiňuje nejrůznější konflikty, kterým by se s jiným hrdinou dalo lehce vyhnout. Stále ovšem platí, že tento fakt z ní činí o to zajímavější a nevšední postavu, která je zkouškou čtenářovy empatie. Nadto je u ní znát, že kvůli svému boji s vnitřními démony se stala mnohem zranitelnější, čímž dává najevo více citů, než jsme byli zvyklí. Mimo Rin se v Dračí republice více prostoru dostává i jiným postavám, se kterými jsme se v prvním díle seznámili, což knize přidává komplexnější charakter.
Stejně jako v předchozím díle, tak i v Dračí republice autorka do svého příběhu zpracovává reálnou historii. V Makové válce se jednalo především o čínsko-japonskou válku, zde se jedná o vyobrazení vlivu západních mocností a jejich snahu o šíření křesťanství. Západ je v knize zobrazen jako technologicky vyspělá a pokroková Hesperská velmoc a její náboženství Šedý cech. Byť se dostavili na žádost o vojenskou pomoc s nastolením republiky, z jejich přítomnosti sálá primárně jen jejich pocit nadřazenosti nad jinými rasami. To nám dopřává pohled na stopy kolonialismu, snahu zahraničních sil šířit své hodnoty i přes napětí a mezikulturní nepochopení, a náboženství často používané jen jako zástěrku pro dosažení ekonomických a politických cílů.
Autorka má výjimečný talent využít fantasy svět jako platformu pro otázky hluboko zakořeněné v lidské historii, které nás nutí přemýšlet o ceně, kterou je nutné platit za osobní i národní ambice. Dračí republika slouží jako naléhavá připomínka, že války a pomsta nejdou snadno odčinit a vysněné ideály se lehce lámou pod tíhou reality. R. F. Kuang v druhé knize svůj svět rozšiřuje, prohlubuje politické i emocionální konflikty a přináší ještě temnější a složitější příběh, kde nám ukazuje, že hrdiny nelze označit jen za černé a bílé. Pokračování si drží nastavenou kvalitu a v závěru se jedná o perfektní dílo, které předchází velkému vyvrcholení nadcházejícího dílu. Pokud jste u první knihy netrpělivě otáčeli jednu stranu za druhou, Dračí republika vám nabídne ještě chytlavější fantasy příběh řešící témata přesahující hranici žánru.
Rebecca F. Kuang - Dračí republika (#2)
z anglického originálu The Dragon Republic z roku 2019
přeložila Daniela Orlando, vydalo nakladatelství Host v roce 2023,
664 stran, pevná vazba s přebalem
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.