Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.1.2025, svátek má Ilona 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mo Gowdat: Děsivě chytré

17.12.2024   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mo Gowdat: Děsivě chytréJak bude vypadat budoucí svět, kde AI překoná lidskou inteligenci? To je otázka, kterou se zabývá Mo Gawdat, bývalý obchodní ředitel Googlu, ve své knize Děsivě chytré. Autor staví na dnes již jasném faktu: vývoj umělé inteligence se nezastaví.


Lidstvo již učinilo rozhodnutí, že směr je daný – a s tím přichází výzvy i rizika, která možná ještě plně nechápeme. A co je nejvíc šokující, v knize je řečeno, že vlastně nikdo úplně doopravdy neví nejen, co bude, ale ani jak přesně AI funguje. Ostatně právě před tím kdysi varoval i Elon Musk.

Budiž, budeme věřit autorům, že učení a plnění informacemi bude probíhat spořádaně, ale pak je tu druhý problém. Mnohem zákeřnější. A dle něj autor začal rozvíjet tři scénáře možného vývoje. Optimistický, střední a pesimistický, přičemž ten „někde mezi“ považuje za nejpravděpodobnější.

Záleží na tom, čím AI nakrmíme.

Jestli v tuto chvíli cítíte zájem o Děsivě chytré, pak nebudete knihou v žádném případě zklamáni. Autor tomu říká možnost „mírné dystopie“. Umělá inteligence nám opravdu změní a ulehčí život, ale na straně druhé to přinese klesající užitečnost a praktickou hodnotu lidstva. Co s tím? Jakou práci budou lidé dělat? A otevřel otázku, která mne třeba do té doby vůbec nenapadla: Jak budou lidé psychicky snášet vůbec to, že stroje jsou užitečnější než oni?

Problém vidí také v nepřesné komunikaci, kdy nelze zaručit, že modely AI budou směřovat přesně tam, kam člověk chce, protože naše komunikace nedosahuje takové přesnosti. Nezvedne se nakonec proti AI vlna odporu?

A hlavně...

„Nezapomeňte, že i když nyní nazýváme budoucí umělé inteligence stroji, v rámci dostatečně dlouhého časového horizontu se stanou plně inteligentními a samostatnými – budou pak schopny rozhodovat se vlastním jménem a nebudou už nadále otroky. A teď si položte otázku: Proč by měl nějaký superinteligentní stroj dřít, aby sloužil potřebám tou dobou už nějakých deseti miliard nezodpovědných, neproduktivních biologických bytostí, které jedí, kadí, stonají a stěžují si?“ Celá armáda filozofů neumí tuto otázku zodpovědět.

Autor se pak dostává do části, kde popisuje, že prvotní porodní bolesti budou především o chybám, o porozumění jeden druhému a může to trvat i relativně dlouho. Bojíme-li se, že AI technologie budou velmi rychle přetaženy do služeb zla, nemusí to tak být. Prvně spíš budou neúspěchy o obecných chybách.

Ale službu zlu zmiňuje též.

Je to o tom, kdo a čím bude AI krmit. Jaké smýšlení do ni naladíme.

Vydalo nakladatelství Synergie  Publishing, 2024


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0434 s