Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 27.3.2025, svátek má Dita 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


3 masopustní recepty od Pavla Berkyho

04.03.2025   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

3 masopustní recepty od Pavla Berkyho Svou lásku k vaření ukáže již v kuchařské soutěži MasterChef Česko 2020. V květnu 2022 získává jeho kuchařská kniha ocenění Ministerstva Kultury a Památníku národního písemnictví. A kdo že? Pavel Berky, jehož tři masopustní recepty (včetně video receptů) - klasické koblihy, pomalu pečený bůček a škvarkové pagáčky - můžete zkusit i vy! Dobrou chuť.

 

Pomalu pečený bůček

Doba přípravy: 30 minut + 24h marinování + 6h pečení
Náročnost: 1
Počet porcí: 4

SUROVINY:
Marinování:
  • 500 g vepřového bůčku
  • 100 g soli
  • 100 g krupicového cukru
  • 2 l vody
  • 2 stroužky česneku
  • 1 PL sladké červené papriky
  • 1 PL celého kmínu
  • 1 PL celého černého pepře
  • 3 bobkové listy

Pečení:
  • 2 stroužky česneku
  • 1 PL sladké červené papriky
  • ½ PL uzené mleté papriky
  • 200 ml rostlinného olej
  • sůl

POSTUP:
Marinování:
  1. Do hrnce nalijte vodu, přidejte všechny ostatní suroviny kromě masa a přiveďte k varu. Poté nechte lák zcela vychladnout.
  2. Bůček dejte do hlubšího pekáčku kůží dolů. Zalijte ho lákem aby byl zcela ponořený.
  3. Pekáček zakryjte potravinovou fólií a dejte do lednice marinovat na 24 hodin. Pokud máte možnost a čas, nechte bůček marinovat klidně dva dny. Chuť bude poté mnohem výraznější a lahodnější.
Pečení:
  1. Marinovaný bůček vytáhněte z láku, lehce ho opláchněte pod tekoucí studenou vodou a osušte papírovou kuchyňskou utěrkou. Kůži nařežte do mřížky.
  2. Česnek oloupejte a dejte do hmoždíře. Přidejte větší špetku soli a připravte pastu. Tu poté smíchejte se sladkou i uzenou paprikou a přidejte kousek vody aby vznikla řidší pastovitá konzistence. Potřete ní celý bůček a dejte ho do čistého pekáčku kůží nahoru. Pekáč zakryjte alobalem.
  3. Troubu předehřejte na 90 °C a bůček pečte alespoň 6 hodin aby zcela změknul. Po 6 hodinách zkontrolujte jestli je bůček měkký. Z boku do masa zapíchněte špejly a pokud hladce přejde skrz celou šířku, máte hotovo. Pokud ne, pečte další hodinu, nebo podle potřeby.
  4. Po upečení bůček z trouby vytáhněte. V kastrolu ohřejte olej na teplotu kolem 180 °C. Pomocí naběračky kůži polévejte vroucím olejem aby se vyškvařila.

VIDEO RECEPT:
YouTube: https://youtube.com/shorts/1YWPtfrwY8A?feature=share


 
Škvarkové pagáčky 

Doba přípravy: 50 minut + 90 minut kynutí
Náročnost: 2
Počet porcí: ke sdílení

SUROVINY:
  • 450 g hladké mouky
  • 200 ml plnotučného mléka
  • 140 g MILKO Řeckého jogurtu 0%
  • 40 g cukru
  • 10 g sušeného mléka
  • 60 g MILKO Másla z čerstvé smetany
  • 10 g sušeného droždí
  • 2 vejce
  • 15 g soli
  • 200 g vepřových škvarků (dle chuti můžete množství i navýšit)
  • sůl
  • kmín 

POSTUP:
  1. Do mísy od kuchyňského robotu prosijte mouku, přidejte sůl a nechte promíchat za pomocí hnětacího háku.
  2. Přidejte jogurt, jedno vejce, vlažné mléko, droždí, sušené mléko a cukr. Robot zapněte na střední stupeň a chvilku míchejte, aby se vše spojilo. Poté přidejte změklé máslo a vymíchejte hladké těsto. Zpočátku se může zdát, že je těsto příliš tekuté, ale nebojte - postupně začne mouka uvolňovat lepek a těsto se spojí do hladké a elastické hmoty. V žádném případě nepřidávejte více mouky, těsto by bylo příliš hutné.
  3. Vymíchané těsto přendejte do čisté mísy, zakryjte potravinovou fólií a na teplém místě nechte kynout 40 minut. Vykynuté těsto položte na pomoučenou pracovní plochu a vyválejte na obdélník tlustý asi 0,5 cm. Na jednu polovinu těsta rozložte najemno nasekané škvarky. Překryjte druhou, čistou polovinu těsta, a znovu opatrně vyválejte. Znovu rozprostřete škvarky na jednu polovinu, překryjte druhou a vyválejte na tloušťku 1 cm.
  4. Nakonec vykrojte kolečka a rozložte je na plech. Potřete rozšlehaným žloutkem a posypte hrubozrnnou solí, kmínem a ozdobte škvarkem. Pagáče pečte ve vyhřáté troubě na 180 °C přibližně 10 minut dozlatova.

TIP:
Správně vymíchané těsto poznáte tak, že během hnětení se jen velmi málo přilepuje na stěny mísy. Když už máte pocit, že je těsto hotové, utrhněte si malý kousek a roztáhněte ho mezi prsty. Pokud se krásně natáhne jako blána a je skrz něj vidět, těsto je hotové. pokud se začne při natahování okamžitě trhat, je potřeba míchat dál.

VIDEO RECEPT:
YouTube: https://youtube.com/shorts/UwbuynWzps8?feature=share


Masopustní koblihy 

Doba přípravy: 60 minut + 2 hod. kynutí
Náročnost: 2
Počet porcí: 10 ks

SUROVINY:
Těsto:
  • 500 g hladké mouky
  • 200 ml plnotučného mléka
  • 80 g cukru krupice
  • 60 g másla
  • 3 vejce (2 celé + žloutek)
  • 10 g sušeného droždí
  • 1 ČL sody bikarbony
  • 1 citron
  • větší špetka soli
  • olej na smažení
  • marmeláda na plnění

POSTUP:
  1. Do mísy od kuhyńského robotu dejte všechny suroviny kromě oleje a marmelády. Všechny by měli mít pokojovou teplotu, proto mléko i vejce vyberte z lednice alespoň 2 hodiny před přípravou. Máslo musí být změklé. Pokud máte rádi, můžete přidat i 1 PL kvalitního rumu.
  2. Uhněťte elastické těsto, které se nebude lepit na stěny mísy. Poté ho přendejte do čisté mísy, zakryjte potravinovou fólií a nechte kynout 1,5 hodiny aby zdvojnásobilo svůj objem.
  3. Po vykynutí z těsta odkrojte menší kusy o váze asi 60 g. Z každého kusu uválejte bochánek. Dejte na plech, zakryjte potravinovou fólií a nechte kynout dalších 30 až 60 minut. Pomoci si můžete rozehřátou troubou na 40 °C. Bochánky musí zdvojnásobit svůj objem aby po usmažení nezůstaly uprostřed syrové. 
  4. Do hrnce nebo fritézy dejte dostatečné množství oleje. Vrstva oleje by měla mít alespoň 5 cm. Rozehřejte ho na teplotu 170 °C.
  5. Vykynuté bochánky vkládajte do oleje spodní stranou nahoru. Po 1 - 2 minutách, když koblihy začnou zlátnout je obraťte na druhou stranu a dále smažte zhruba 1 - 2 minuty.
  6. Po usmažení je odkládejte na plech s papírovou utěrkou aby z nich okapal přebytečný olej. Nechte je chvíli odpočinout a poté je plňte marmeládu dle vaší chutě. Nejlépe se plní tak, že ve světlém prstenci uděláte marmeládou naplněným cukrářským sáčkem s kovovým nástavcem malou dírku a koblihu naplníte. Na závěr můžete i pocukrovat moučkovým cukrem.

VIDEO RECEPT:
YouTube: https://youtube.com/shorts/_fBdLM8T7gc?feature=share




Zdroj: 
upraveno podle TZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0277 s