Nebeská modř – Peklo je ještě níže, než si myslíme
31.05.2025
Stanislav Polauf
Literatura

Beletrii (a poezii) se často říkává krásná literatura. Není pochyb, že dílo NEBESKÁ MODŘ, jehož autorem je Georges Bataile, do literatury patří. Ale místo slova „krásná“ je vhodné použít jejího opaku – protějšku – dosaďte si slovo, jaké chcete. Není to příjemné, ani povzbuzující čtení, člověku se některé pasáže přímo příčí, ale je dobré znát i tuto část literatury a všímat si toho, čím může být podnětná a zajímavá,
NEBESKÁ MODŔ se ke čtenářům dostává obtížně. Novela byla napsána již v polovině třicátých let, ale ve Francii vyšla až v roce 1957. Nyní vychází záslužně i česky, přestože jistě vzbudí kontroverzní ohlasy a u někoho možná i znechucení,
Její hlavní protagonista Henri Troppmann, vypravěč této novely, je všechno jiné, jen ne kladný hrdina. Prochází světem třicátých let minulého století jako osudová figurka v jakési podivné letargii, v níž není schopen vnímat společenské dění kolem sebe. Příliš nevnímá politickou nestabilitu kolem sebe, dobu plnou krizí v různých částech Evropy, z níž nakonec vyjde Adolf Hitler. Troppmanna zajímá především to, jak překonat excesy, které sám sobě způsobuje nadměrným pití, nocemi beze spánku a sexuálními askapádami. Jeho život je zcela rozložený, neuspořádaný a v podstatě beze smyslu. To, co o sobě vypráví, svědčí o cíleném rozkladu vlastní identity, o ponoru až na samé dno člověčenství a lidskosti.
Málokdy najdete někoho, kdo se v mysli i v činech dostane až na samé dno lidské existence a ani nehledá záchytný bod. Fascinují jej temné stránky života, především smrt, jako východisko k novému (neříkám lepšímu) životu. Ocitá se v místech, kde zuří občanské nepokoje, dochází k atentátům či se schyluje k válce (třeba Paříží, Vídní, Barcelona). Sebedestrukci Troppmanna začínáme poznávat hned v předmluvě v zaplivaném londýnském pajzlu, kde mu společnost dělá opilá a pozvracená Dirty (špinavá, hříšná). Pokud tento vstup do novely překonáte, pak vás už nebudou šokovat i další dvě Troppmannovy ženy - židovská marxistka Lazare a naivní intelektuálka Xénie.
Může četba takovéto novely čtenáře povznést? Těžko, ale umožní mu poznat hlubiny lidské mysli a bod sebepoznání hluboko v nížinách duše. Troppman chce uniknout vlastnímu osudu, ale poznává nemožnost podobného počínání. Proto je fascinován z lidského vědomí vyobcovanou smrtí, její údajnou nicotností a lehkostí, z niž ho může vyvést jen bdělé vědomí, jemuž se s přemírou alkoholu a sexu tak brání.
Bataillova novela je – jak říká nakladatel – „vyjádřením rozpolcenosti lidské existence, která v blízkosti bezmezného násilí ztrácí půdu pod nohama a dostává se do stavu vytržení, nemoci, úzkosti, ale také smíchu a erotického veselí.“
******************************
Geroges Bataille: NEBESKÁ MODŘ
z francouzského originálu Le Bleu du Ciel přeložil a doslovem opatřil Jakub Zítko.
Vydal Malvern, 2024.