Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.3.2025, svátek má Eduard 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co se s námi za těch dvacet let stalo?

24.06.2009   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co se s námi za těch dvacet let stalo?Nebo-li co se stalo v České republice po pádu komunistického režimu? Tato otázka stála na počátku projektu MONUMENT TRANSFORMACE, který pořádá Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně. Výstavy, která vedle sebe postavila teoretické zkušenosti a umělecké postoje, čímž docílila vytvoření analyticko – imaginativního prostředí, ve kterém nahlédneme na vývoj naší společnosti tak trochu “shora”.

Koncepce výstavy stojí na výzkumných metodách a uměleckého vyjádření, kdy sledujeme proměny, které se odehrály po pádu železné opony. Kurátoři se domnívají, že umění nedává přímé a jednoduše použitelné odpovědi na politické a sociální problémy a konflikty, ale vytváří prostor, v němž se otvírají základní předpoklady, na němž myšlení, snění i diskuze o politice a společnosti stojí.
 
Projekt ovšem nezachycuje události z ryze historických faktů, ale předcházel mu dvouletý výzkum, který pečlive sledoval sociologické procesy v naší společnosti. Tyto metody pak poukazují na tehdejší specifičnost transformace ve východní Evropě, která dnes ale postupně splývá se změnami “západního charakteru”, protože polarita východ – západ není už tak značná a je třeba se dívat na změny jiným měřítkem. K porovnání s jinými oblastmi pak výzkum zařazuje i transformace v Řecku, &Spanělsku, Portugalsku, Jižní Koreji, na Filipínách, v Indonésii, Chile, Mexiku a Argentině.
 
Jak má návštěvník přijímat informace, které výstava nabízí? Podle galerie, “jeden z možných způsobů, jak přistupovat k této výstavě, je vidět ji jako „rhizomatickou“ strukturu. V archeologické terminologii jde o vrstvu různých artefaktů nalézajících se ve vzájemném spojení. Výstava představuje skupinu teoreticko-uměleckých výstupů vracejících se společně do určitého času a místa, aby reprezentovala sumu minulých aktivit. Motivem tohoto společného návratu do minulosti je potřeba zničit jasnost a jednoznačnost pohledu na asambláž „transformace“, kterou poskytuje individuální zkušenost. Jedná se až o ontologickou potřebu, touhu rozvrátit esenci vlastní zkušenosti s tímto obdobím a nutnost paranoizovat nedávno prožité. Tušená, v náznacích zakoušená protichůdnost, konfliktnost a komplexnost transformačního období jako by byla popřena až přílišnou jasností a důvěrou ve vlastní zkušenost.”
Protože se ale jedná o období současné či nedávno uplynulé, přístup k tématu je ryze individuální a ovlivňuje ho subjektivní zkušenost každého z nás.

Galerie hl. m. Prahy, Městská knihovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1.

Termín konání: 28. 5. – 30. 8. 2009
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 20 hodin

Vstupné na výstavu: 120,– Kč dospělí 
                                60,– Kč snížené

Doprovodný program k výstavě:
Kurátorská prohlídka s Vítem Havránkem a Zbyňkem Baladránem:
středa 26. 8. 2009 v 18.00

Konference – Monument transformace: 10.–12. července 2009

Základním tématem konference je hypotéza srovnatelnosti procesů transformace z nového geografického pohledu na transformační země (východní Evropa, Řecko, Portugalsko, Indonésie, Jižní Korea a některé země Latinské Ameriky – Uruguay, Chile a Argentina atd.). Součástí budou příspěvky otevírající pluralitu metodologických i imaginativních přístupů, které autoři projektu využili. Konference je určena pro odbornou veřejnost, zabývající se aktivně zkoumáním procesů transformace (badatelé, vědečtí pracovníci, vysokoškolští pedagogové, ad., především z oborů teorie umění a umění, sociologie, historie, ekonomie), mezinárodní kurátory a studenty.

Další program jako lektorské prohlídky, tvořivé dialogy s uměním či projekce s názvem transformace v dokumentárním filmu naleznete na www.ghmp.cz.

Zdroj: Galerie hlavního města Prahy
Foto: www.ghmp.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0331 s