Koncepce výstavy stojí na
výzkumných metodách a uměleckého vyjádření, kdy sledujeme proměny, které se odehrály po pádu železné opony. Kurátoři se domnívají, že umění nedává přímé a jednoduše použitelné odpovědi na politické a sociální problémy a konflikty, ale vytváří prostor, v němž se otvírají základní předpoklady, na němž myšlení, snění i diskuze o politice a společnosti stojí.
Projekt ovšem nezachycuje události z ryze historických faktů, ale předcházel mu dvouletý výzkum, který pečlive sledoval sociologické procesy v naší společnosti. Tyto metody pak poukazují na tehdejší specifičnost transformace ve východní Evropě, která dnes ale postupně splývá se změnami “západního charakteru”, protože polarita východ – západ není už tak značná a je třeba se dívat na změny jiným měřítkem. K porovnání s jinými oblastmi pak výzkum zařazuje i transformace v Řecku, &Spanělsku, Portugalsku, Jižní Koreji, na Filipínách, v Indonésii, Chile, Mexiku a Argentině.
Jak má návštěvník přijímat informace, které výstava nabízí? Podle galerie, “jeden z možných způsobů, jak přistupovat k této výstavě, je vidět ji jako „rhizomatickou“ strukturu. V archeologické terminologii jde o vrstvu různých artefaktů nalézajících se ve vzájemném spojení. Výstava představuje skupinu teoreticko-uměleckých výstupů vracejících se společně do určitého času a místa, aby reprezentovala sumu minulých aktivit. Motivem tohoto společného návratu do minulosti je potřeba zničit jasnost a jednoznačnost pohledu na asambláž „transformace“, kterou poskytuje individuální zkušenost. Jedná se až o ontologickou potřebu, touhu rozvrátit esenci vlastní zkušenosti s tímto obdobím a nutnost paranoizovat nedávno prožité. Tušená, v náznacích zakoušená protichůdnost, konfliktnost a komplexnost transformačního období jako by byla popřena až přílišnou jasností a důvěrou ve vlastní zkušenost.”
Protože se ale jedná o období současné či nedávno uplynulé, přístup k tématu je ryze individuální a ovlivňuje ho subjektivní zkušenost každého z nás.
Galerie hl. m. Prahy, Městská knihovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1. Termín konání: 28. 5. – 30. 8. 2009
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 20 hodin
Vstupné na výstavu: 120,– Kč dospělí
60,– Kč snížené
Doprovodný program k výstavě:
Kurátorská prohlídka s Vítem Havránkem a Zbyňkem Baladránem:
středa 26. 8. 2009 v 18.00
Konference – Monument transformace: 10.–12. července 2009
Základním tématem konference je hypotéza srovnatelnosti procesů transformace z nového geografického pohledu na transformační země (východní Evropa, Řecko, Portugalsko, Indonésie, Jižní Korea a některé země Latinské Ameriky – Uruguay, Chile a Argentina atd.). Součástí budou příspěvky otevírající pluralitu metodologických i imaginativních přístupů, které autoři projektu využili. Konference je určena pro odbornou veřejnost, zabývající se aktivně zkoumáním procesů transformace (badatelé, vědečtí pracovníci, vysokoškolští pedagogové, ad., především z oborů teorie umění a umění, sociologie, historie, ekonomie), mezinárodní kurátory a studenty.
Další program jako lektorské prohlídky, tvořivé dialogy s uměním či projekce s názvem transformace v dokumentárním filmu naleznete na www.ghmp.cz. Zdroj: Galerie hlavního města Prahy
Foto:
www.ghmp.cz