Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - FOTOREPORTÁŽ: Dokonalé čepele a vůně Japonska



Úvodník: Tušili jste, že svou katanu měl i slavný malíř Alfons Mucha? Anebo, že v 17. století se katana testovala přeseknutím dvou lidských těl? Ne? Tak to jste ještě určitě nebyli na vydařené výstavě Pocta japonskému meči v pražském Muzeu Policie...

Článek: Hráči České filharmonie a Komorního orchestru českého rozhlasu v Praze spojili své síly. Na vernisáži Pocty japonskému meči tak zazněl koncert propojených těles, Collegia Conca. Mezi známými tóny od Vivaldiho ovládl konferenční sál i hudební závan země vycházejícího slunce. Japonsko a Střední Evropa má k sobě hudebně poměrně daleko. Dokázaly to jak tři brilantně zahrané tradiční japonské skladby - venkovská slavnost, slavnost chlapců a Sakura, sakura - tak ukázka hry na bambusovou flétnu šakuhači        v podání japanologa Petra Ogurka. Na své si přišli samozřejmě i milovníci chladných zbraní. Ostatně, hlavně pro ně je celá výstava pohlazením po duši bojovníka. Pavel &Stumpa, Tomáš Ballada, Marek Loskot a Stanislav Řezáč předvedli tasení katan a také několik perfektně vedených seků. Až duchovně pak působila lukostřelba kjúdó v podání Marka Mullera.

A čeho že se dočká na výstavě ten, kdo se vernisáže neúčatnil? K vidění jsou desítky symbolicky zdobených cub, tedy mečových záštit, které se dají měnit dle období i poslání. Nechybí samozřejmě rozsáhlá sbírka katan a dalších zbraní. Za pozornost stojí také vitrina pro Evropana takřka neznámá - obsahuje pomůcky japonské policie z dob šogunátu a přesahuje informacemi a fotografiemi až do dnešních dní. Dozvíte se tak, že se zatýkalo jak s kovovým vějířem, tak kupříkladu řetízkovou zbraní.

V expozici nechybí ani úchvatné zbroje, například dó maru z 19. století (ovšem s prvky mnohem staršími), ke které si rovnou můžete prohlédnout bednu určenou k jejímu stěhování. Nechybí ani drobné předměty, talismany. Zajímá-li vás více, zamiřte do Muzea Policie (Ke Karlovu 1). A pokud se nechcete ochudit o doprovodný program, inspirujte se zde:
27. 10. od 14.00 hod. - Prohlídka výstavy s odborným komentářem
18. 10. od 16.00 hod. - Odborné přednášky s tématickými ukázkami
21. 10. od 16.00 hod. - Koncert barokní hudby evropských a japonských autorů

A pozor! Na webmagazin.cz můžete soutěžit o 2x2 vstupenky!
Soutěžte zde: Hrajte o 2 x 2 vstupenky na unikátní výstavu Pocta japonskému meči!




















 


26.09.2012 - Michaela Wilhelmová