Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - NAVŽDY A DALEKO – TV tip – epos z doby osidlování Ameriky
Úvodník: Že jste již dlouho neviděli divácky atraktivní snímek s nabitým dějem a hrdiny, s nimiž se můžete ztotožnit? Že už máte dost moderního filmu plného náznaků, šílených střihů, odboček, nemluvě o vulgaritách, krvi a hrubosti? Toužíte po „klasickém“ filmu, který dovede plynule vyprávět příběh? Pak neváhejte a zapněte si televizi a sledujte film NAVŽDY A DALEKO.
Článek:
Nejen staromilci si často naříkají na to, že moderní film má již daleko ke klasickému vyprávění příběhu. Velkolepý epos režiséra Rona Howarda, natočený za 60 milionů dolarů s jímavým příběhem osudové, těžce zkoušené lásky, zaujme od samého začátku. Vrátí nás do roku 1892 a ocitneme se v Irsku, kde právě probíhají bouře protestů chudých rolníků proti majitelům půdy. Tady poznáme dvojici mladých lidí, kteří v sobě našli zalíbení. Chudý, o lepším životě snící Joseph Donelly a dcerka bohatého velkostkáře Shannon se milují a je to láska které věříte – už proto, že oba hlavní představitelé Tom Cruise a Nicole Kidmanová se milovali i v osobním životě.
Chudý irský chlapec, pracovitý a pohledný Joseph podlehne touze jiných mladých té doby a rozhodne se hledat štěstí ve Spojených státech. Intelektuálská a rozmazlená Shannon ho doprovází do jasného životního nečasu a nejistoty. Aby mohli v Americe začít nový, společný život, musí překonat mnoho ústrků a překážek, bojovat o holou existenci a spolknout nejednu hořkou pilulku. Josephovi nechtějí věřit, že je Ir, protože nemá zrzavé vlasy a probojovat místo ve společnosti si musí svými tvrdými pěstmi v amatérském boxu. Shannon zase poznává, že živit se prací rukou není zrovna idylka, o níž by snila. Nakrátko se od sebe musí i rozloučit, ale nakonec se společně vydají z klikatých a chudobných uliček Bostonu na cestu do širokých prostor Oklahomy, kde je nutno si vykolíkovat kus území pro své hospodářství a doufat, že by tam mohla být třeba i zlatá žíla.
Barvitý příběh lásky, která sice „hory nepřenáší“ ale dokáže zvládnout všechny ústrky, ponížení, tvrdé chvilky i životní protivenství, končí – podle hollywoodského vzoru – po dvou hodinách šťastným koncem a divák, držící oběma svým oblíbencům všechny palce, je uspokojen.Příběh je po drsném Irsku vsazen do krásné americkém krajiny. Záběry působivých přírodních scenérií kameraman Mikael Salomon přímo hýří. K tomu přispívá i vhodně vybraná symfonická hudba Johna Williemse a vše stmeluje režijní mistrovství Rona Howarda. Ten už měl za sebou počínaje řadou amatérských snímků mimořádně úspěšná díla jako ŽBLUŃK a OHEŇ. Dnes si o něm můžete přečíst, že snad nikdy nenatočil jediný propadák a ten, kdo pravidelně navštěvuje kina může s úctou zavzpomínat na filmy jako NOVINY, APOLLO 13, ČISTÁ DU&SE (Oscar za režii) či RIVALOVÉ. Že tento oklahomský rodák umí kamerou vyprávět dokázal i na třech přepisech knih Dana Browna – &SIFRA MISTRA LEONARDA, ANDĚLÉ A DÉMONI a INFERNO.
Obsazení hlavních rolí bylo mimořádně zdařilé. Tomu Cruisovi to sluší i ve starých otrhaných kostýmech, věříte mu odhodlání i tvrdost v uličních bojích. Nicole Kidmanová, která v době natáčení byla jeho manželkou (až do roku 2001) hraje s přehledem dívku z bohaté rodiny, která „klesne“ mezi zchudlé, aby se v závěru opět rozzářila, když získají kus vlastní půdy v divokém závodě osidlování pustých amerických plání. Sama jednou přiznala, že má skutečné irské předky, kteří se v polovině devatenáctého století přestěhovali do Austrálie, kde se pak narodila a slavila první herecké úspěchy.
Možná si některý z diváků řekne, že krásně vyprávěný příběh, navíc o lásce, musí být zákonitě kýčem. Částečně bude mít pravdu. Ron Howard film skutečně natočil se znalostí hollywoodských pravidel útočení na city diváků a to doslova jímavě až pohádkově – je to jakási pohádka pro dospělé o tom, jak po mnoha útrapách milenci „ke štěstí přišli.“ Navíc v duchu typické americké pohádky, jíž je bezesporu western. Značka –en kdysi v měsíčníku Video plus napsala: „Western je tou nekrásnější americkou pohádkou. Jeho hrdinové jsou neskuteční, falešní – ale tak krásní. A Tom Cruise je svým fyzickým založením jejich prototypem. U nás by vynikl jako princ Bajaja.“
Kdo navíc hledá i významy, které se skrývají pod příběhem, pro toho ocitujeme ještě názor Aleny Prokopové z Kina roku 1992: „Půda je metaforou duše, jak se ve filmu americky důkladným způsobem zdůrazňuje. Snaha hrdinů vybudovat si v panenské zemi nový domov a rodinu je tedy obrazem konstituování „americké duše“ (v Joeově snu má šťastná budoucnost podobu žitného obilného lánu) ...Film NAVŽDY A DALEKO je oslavným odkrýváním mýtických kořenů Ameriky, dotýká se jich nejen přímo tím, o čem je, ale navíc i tím, jak je proveden, což je ostatně nejen mnohem upřímnější, ale i zajímavější.“
Foto: pinteres.com, filmer.cz, sky.com, kfilmu.net
*********************************************
NAVŽDY A DALEKO
Far and Away)
USA 1992, režie Ron Howard
uvádí ve středu 8. listopadu Nova Cinema od 20,00 hodin
03.11.2017 - Stanislav Polauf