Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - FysioART: Netradiční divadlo pro nejmenší



Úvodník: Uskupení FysioART, které se ve své umělecké činnosti pod vedením režisérky Hany Strejčkové věnuje především tvorbě nonverbálního pohybového divadla pro nejmenší, strávilo letní týdny na turné ve Francii a Izraeli, hostováním na tuzemských festivalech a uměleckými rezidencemi. Na podzim připravuje premiéru Pampeliška a na druhou polovinu sezóny ve spolupráci s MOVE Ostrava inscenaci Divoké husy.
 

Článek: FysioART na základě pozvání dvou prestižních festivalů divadla pro děti a mládež a Českého centra Tel Aviv odletěl v srpnu do Izraele. Se svými dvěma nejnovějšími inscenacemi Pomerančová loď a Snílek se český soubor stalsoučástí 33. ročníku festivalu Jerusalem International TrainTheaterPuppet Festival a 18. ročníku divadelního festivalu pro děti a mládež ASSITEJ v Tel Avivu. Každý z titulů byl na obou festivalech uveden dvakrát a v Tel Avivu se navíc konal kreativní masterclass pod vedením Hany Strejčkové pro divadelní profesionály na téma divadlo pro nejmladší diváky. Assitejfestival je největší událostí v Izraeli zaměřenou na divadelní umění pro dětského a mladého diváka a hostí na jednom místě umělce s tradičními i současnými přístupy k tvorbě. Jerusalem InternationalTrainTheaterPuppet Festival se zaměřuje na loutkové a objektové divadlo ve všech jeho podobách. Oba mezinárodní festivaly za dobu svého trvání získaly celosvětové renomé.

O pozvání do Izraele jsme dlouho přemýšleli, ale zásadně rozhodlo, že pozvání vzešlo od festivalů divadla pro děti a mládež. Děti po celém světě touží po životě a hře v bezpečí. Naše tvorba je absolutně apolitická, soustředí se na kategorie dobra, proměňuje realitu ve svět fantazie, probouzí chuť si hrát. Každoročně také realizujeme ve spolupráci s pražským kulturním centrem Zahrada příměstský tábor pro děti cizinců. Za osm ročníků jsme se vším respektem k multikulturalitě nikdy neřešili, jakého jsou přihlášené děti náboženského vyznání, či z jak politicky nekorektních zemí pocházejí. Děti za svět dospělých nemohou, ale my jim jej můžeme pomoci aspoň na chvíli prosvětlit,“ komentuje Hana Strejčková.

Na začátku léta strávil FysioART s oběma inscenacemi dva týdny v jihovýchodní Francii v podhůří Alp, kde byl hostem několika regionálních festivalů včetně cirkusového Festibulles v Tréminis, kde se Snílek ocitl v ohromném šapitó, a tradičního La Rurale v Mensa odehrál celkem deset představení doprovázených pohybovými dílnami, jako např.Mon chez moi (volně přel. „Mezi námi jsme doma“), Pomerančová pantomima, Snění bdění a masterclassCommedie dell'arte pro studenty a profesionální performery. Na letošním pozvání se vedle AssociationHôtel Europa – Golem théâtrepodílelo i významné kulturní centrum oblasti La Maison – Ateliers v Cornillon en Trièves, kde soubor FysioART navíc pobyl na týdenní tvůrčí rezidenci v době, kdy centrum hostilo i pařížskou Konzervatoř.

Inscenace Pomerančová loďse od svého vzniku těší vysokému počtu uvedení jak v zahraničí, tak na tuzemských jevištích. V letních měsících se objevila také na Festivalu Regiony v Hradci Králové, v Boskovicích na palouku Potrvá či na FresDanceFestu v Lanškrouně. S inscenací Snílekbyl FysioART hostem Rodinného festivalu na Švestkovém dvořea Poutníci po hvězdách hned dvakrát naplnili Český stan na festivalu Letní Letná.

Na podzim chystá FysioART novou premiéru, jak jinak než pro nejmenší diváky, které je tentokrát pozve do zahradnictví. Na inscenaciPampeliška tvůrčí tým pracoval v rámci rezidenčního pobytu v Městském divadle Varnsdorf. Work in progress za účasti několika desítek malých návštěvníků zde proběhl již 11. srpna. „Vždy hrajeme pro skupinky diváků-dobrovolníků, abychom si průběžně ověřovali, jak děti na detaily i celek reagují,“ doplňuje Hana Strejčková.

Inscenace opět podpoří dětskou fantazii a laskavý pohled na svět kolem nás, v jejím středu je tentokrát něco tak křehkého a nedotknutelného, doslova jako chmýří pampelišky: „Jen tak si kvést a jen tak si letět. Jen tak si kořenit a jen tak se nechat unášet větrem. To je přece pampeliška! A s ní přichází radostné a komické objevování tajů zahradničení. Jsme v krajině, kde pampeliškové slunce střídá rozcuchaný měsíček. Inscenace vytvořená pro nejmenšího dětského diváka se noří do kypré hlíny, tak jako padáček z pampelišky zapouští svůj kořínek. Rozehrává situace na principu vtipných záměn a pokusů, v nichž se vše známé a zjevné proměňuje v nové a často i překvapivé,“ přibližuje režisérka chystanou novinku.


Zároveň už soubor chystá větší premiéru na rok 2025. Inscenace Divoké husy pro děti od šesti let vzniká ve spolupráci s MOVE Ostrava a umělci mají za sebou rezidence v pražském Cirqueonu a v Moving Station v Plzni. Na inscenaci spolupracují známá jména tuzemské a slovenské taneční scény, jako je Jana Ryšlavá, Radoslav Piovarči, Michaela Králiková nebo hudebnice Vladivojna La Chia.


Foto: Miloš Šálek

12.09.2024 - Michaela Wilhelmová