Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Oceán si chrání svá tajemství (a dobře dělá)
Úvodník: Románový debut Raye Naylera Hora v moři je přínosem pro žánr sci-fi i pro literaturu obecně. Přestože má i pár slabších stránek, dokáže otevřít celou řadu, někdy až filozofických, otázek. Tyto otázky vás nutí zamyslet nebo aspoň pozastavit se nad lidskou společností a tím, co tvoří její základy.
Článek: V knize se střídá několik pohledů. Za hlavní se dá považovat pohled bioložky Ha Nguyenové. Ha pracuje pro nadnárodní technologickou korporaci Dianimu, která se rozhodla odkoupit a uzavřít odlehlé souostroví Con Dao. Podle legend zde žije a straší příšera, ale pravda je taková, že za to může inteligentní druh chobotnic. Právě ty je Ha vyslaná zkoumat. Kromě ní je na ostrově náčelnice ostrahy Altanceceg a jediný dokonalý android na světě. Inteligentní hlavonožce nezajímají jenom Dianimu, ale i další společnosti, a ne všechny to s nimi myslí dobře. Chobotnice na to mají ale vlastní názor a bratříčkování se s lidmi nespadá pod jejich zájmy.
Mezi klady knihy určitě patří podrobný popis fungování vědomí chobotnic, ale také lidí. Hora v moři není ten typ sci-fi, který na vás chrlí jednu akci za druhou a vědeckou stránkou se tolik nezabývá. Právě naopak. Před každou kapitolou je úryvek z fiktivní publikace Ha Nguyenové nebo další vědkyně Arnkatly Mínervudóttir-Čchanové. Nad těmito úryvky stojí za to se zamyslet. Zabývají se zejména existencí života, vědomí či komunikace. Vycházejí ze skutečných publikací, kterým Ray Nayler vzdává hold v poděkování. Obdivuji, kolik práce si s tím autor při psaní dal.
Na druhou stranu mi občas chybělo dovysvětlení technologických vymožeností budoucnosti. Fungování většiny technologie se sice postupně objasnilo, ale ani po dočtení si neumím pořádně představit, jak vypadá a funguje používané bojové zařízení. Chaos jsem trochu měla i v uspořádání světa. Některé státy zanikly, jiné vznikly a ocenila bych k tomu trochu víc informací. Pořád to ale není nic, co by knize nějak ubíralo na zajímavosti.
Různorodost pohledů přinesla příběhu větší hloubku. Postavy pocházely z různých částí světa a měly za sebou odlišné zkušenosti. Díky tomu jsme mohli nazřít na situaci z více uhlů a vidět ji tak o něco komplexněji. Množství postav ale pravděpodobně zapříčinilo, že jsem si ani k jedné pořádně nenašla cestu a na jejich osudu mi tolik nezáleželo.
Jednou z největších myšlenek této knihy je ekologické varování. Životní prostředí, zvlášť moře, je v budoucnosti zdevastováno lidskou chamtivostí. I když vás kniha nepřivede k zamýšlení se nad podstatou vědomí, doufám, že vzbudí aspoň úvahy o tom, jestli se ke svému okolí chováme s patřičnou péčí.
Celkově knihu doporučuji, pokud patříte k trpělivějším čtenářům a nevadí vám spíše hloubavější texty.
Hora v moři, Ray Nayler
přeložil Milan Pohl, vydalo nakladatelství Host v roce 2024
https://www.hostbrno.cz/hora-v-mori/
16.09.2024 - Karolína Hájková