Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavě



Úvodník: Galerie Villa Pellé v Praze připravila výstavu dvou generačně vzdálených umělkyň, Adrieny Šimotové a Adély Součkové. Navštívit ji můžete od 2. října do 10. listopadu. Na výstavě se propojí dva vizuální světy a nese název 1 + 1 = 1. Odkazuje tím na rozdílné generační zkušenosti tvůrkyň, které v součtu potvrzují konstanty lidských představ a potřeb.

Článek: Výstava představí hlavně díla na textilu Adély Součkové, která vznikla v posledních pěti letech. Z tvorby Adrieny Šimotové si budete moci prohlédnout průřezový výběr zejména kreseb a dalších děl na papíře.

Neopakovatelný smysl Adrieny Šimotové pro zastavení, zklidnění a kontemplaci se na výstavě 1 + 1 = 1 komplementárně propojuje s dynamickým neklidem a kulturním nomádstvím Adély Součkové,“ řekl Petr Vaňous, kurátor výstavy.

Adriena Šimotová byla významná malířka, grafička a sochařka zejména v šedesátých letech. Upustila od klasické malířské techniky a zaměřila se na různé způsoby zpracování textilu a papíru. Ten muchlala, prořezávala nebo tvarovala. Povedlo se jí tak vytvořit papírové sochy s obtisky tváře, dlaní, chodidel i celého těla.

Adéla Součková je současná umělkyně, která se nejvíc věnuje kresbě, ale v portfoliu má i malbu, video nebo performanci. Tato média ráda kombinuje.

Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé, o výstavě řekla, že pro ni představuje velmi osobní záležitost. Adélu Součkovou zná a sleduje již od dívčích let. Adriena Šimotová je pro ni ikonou a osobou, kterou silně vnímala a sledovala, i když neměla možnost osobně se s ní setkat. Dodala, že tvorbu těchto dvou umělkyň pojí ženská síla a křehkost. Obě jsou v uměleckém projevu upřímné a autentické.

Adriena Šimotová skrz symboliku těla reflektuje vnitřní síť vztahů a sestupuje k zakládajícím filozofickým otázkám Martina Bubera z knihy Já a Ty.

Adéla Součková se emancipuje od ryze osobní výpovědi k podchycení osobnějších vztahů.

První přístup představuje tichý vzkaz nebo osamělé zastavení. Druhý přístup rozviřuje souvislosti statických médií a vkládá rituální a performativní gesto, čím vyzývá k účasti.

Adéla Součková představila proces své tvorby:Výběr děl pro naši výstavu s Adrienou Šimotovou představuje soubor mých prací z posledních pěti let. Před začátkem pandemie covidu jsem si v Gruzii a Indonésii osvojila techniku barvení látek pomocí přírodních barviv. Pracuji s popelem, vínem, hrozny, uhlím, slupkami z granátových jablek, šmolkou a kořenem Rubia tinctorum. Důležitý je pro mě samotný proces – látku vařím ve vodě, abych ji zbavila průmyslového nánosu, poté se vaří barva, ve které se textil namáčí a louhuje. Následně na textil kreslím, zase ho barvím, suším a překresluji. Těší mě, že materiály, které barví látku, neumožňují úplnou kontrolu nad výsledkem. Významnou roli hraje i symbolika barviv ve vztahu k archaickým tématům, která ve své tvorbě zpřítomňuji a aktualizuji.“


Součástí výstavy je i doprovodný program, který sestává z komentované prohlídky 3. 10. a 23. 10. vždy od 18:00 a tvůrčí dílny Dotek snu 13. 10. od 14:00 do 15:30.

Vstupenky na doprovodný program si můžete zakoupit v síti GoOut.

Zpracováno podle tiskové zprávy: Dva výtvarné světy na jedné výstavě – Galerie Villa Pellé přibližuje tvorbu Adrieny Šimotové a Adély Součkové
 
 

29.09.2024 - Karolína Hájková