Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ... a jaké je to vaše dědictví?
Úvodník: Sebereme odvahu se podívat pravdě do očí? Zdědili jsme nádhernou planetu, která se vyjíjela miliardy let, ale zničili jsme ji v podstatě za posledních sto let. Opravdu nám na tom nezáleží? Je nám jedno, jaké zanecháme DĚDICTVÍ budoucím generacím? Není tu náhodou něco, co může udělat každý z nás? Protože pokud ano, tak to je ta správná příležitost dokázat naši inteligenci. Jelikož právě ta určuje, zda dokážeme přemýšlet do budoucnosti.
Článek: Francouz Yann Arthus-Bertrand přichází s dokumentem, který je silným a vášnivým apelem. Sdílí v něm citlivou a radikální vizi našeho světa, jehož ničení v průběhu jedné generace byl svědkem, a odhaluje trýzněnou planetu, dezorientované lidstvo neschopné brát vážně nebezpečí, které jemu a všem živým bytostem hrozí. Filmař vyzývá k činu – každý z nás může a musí podniknout rázné kroky pro záchranu planety a budoucnosti našich dětí. Nakonec nás vyzve ke smíření s přírodou a navrhuje několik řešení.
Nezbývá nic jiného, než začít sám u sebe. Každý z nás. Neboť v utrpení a smrti jsme si sobě rovni. Zajímejme se o ekologii, zapojme se do dobrovolnické činnosti, nechovejme se spotřebně (nekupujme nové, ale opravujme staré), přestaňme konzumovat maso z velkochovů, používejme jako stavební materiál dřevo či kámen. Nevnímejme žádný z těchto úkonů jako omezení, ale jako vklad. Vklad do budoucnosti. Nebuďme tupými ovcemi ve stádu, ale prokažme svou inteligenci tím, že budeme o budoucnosti přemýšlet a budeme jednat tak, abychom se za sebe nemuseli stydět.
"Tíhu světa nemají nést naše děti, ale já, my, vy všichni. Jak může svět, který ignoruje své děti, doufat v budoucnost?"
Strhující esej o budoucnosti našeho domova, naší Země, najdete na ivysilani České televize do 9.1.2025 14h. Dokumentární film z roku 2021 má délku 102 minut a jeho hodnocení na ČSFD je 88 %.
Pokud chcete být více ohleduplní, začněte třeba s tím, že budete správně pomáhat ptákům. Ptáci, které krmíme pečivem, umírají
V souvislosti se zhlédnutním filmu jsem si třeba já uvědomila, že znám jednu dívku, které musím poděkovat. Jmenuje se Kája a je úžasná, je to dítě budoucnosti. K narozeninám si přála koše na tříděný odpad a přesvědčila váhavou maminku, aby doma sbírali i bioodpad, že prý bude sama zbytky do hnědé popelnice nosit. Což jak slíbila, také poctivě dělá.
Před pár lety ke mně chodila na přírodovědný kroužek, a když jsme s dětmi venčily psy z útulku či sbíraly odpadky, Kája brala cestou do ruky každého brouka, pavouka či housenku, ničeho se nebála ani neštítila. Je to skutečná milovnice všeho živého. Měla to tak vždycky a je to čím dál lepší.
Jsem velice šťastná, že jsem byla Kájou trochu inspirací. Nejen na zmiňovaném kroužku, ale protože Kája přečetla mou knihu pro děti "Kdo zachrání planetu?" a doslova se rozhodla svět opravdu zachránit. A přesně tak to je. Kdyby každý z nás začal sám u sebe, příroda by se měla hned o kousek lépe.
Takže my všichni děkujeme, Kájo! (Já dvakrát, dostala jsem obrovský dárek. Není lepší pocit, než když dává smysl, co dělám. Tohle je pro mnohem víc, než prodat 100 tisíc výtisků. Už navždycky budu vědět, že je tu minimálně jeden človíček, ve kterém jsem nechala stopu.)
08.01.2025 - Renata Šindelářová