Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak obnovit čich po covidu? Třeba i díky vykuřování!



Úvodník: Jak si pomoci s problémy s čichem třeba po chřipce, nebo i s těmi vážnějšími po covidu? Nejen s tímto, ale s mnohem více neduhy vám může pomoci novinka od nakladatelství Jota s názvem Vykuřování (moderní průvodce vonnými dýmy) od Kateřiny Polívkové.
 

Článek: Vykuřování je prastará léčebná a očistná technika, jakási aromaterapie, jejíž kořeny najdeme ve starých státech celého světa - Egyptě, Řecku, Římě, Arábii i ve staré Evropě. Jedním ze známých léčitelů a provozovatelů vykuřování byl populární německý farář Sebastian Kneipp. Jak je dochováno i v jednom ze starých filmů, prováděl dezinfekci místností s vykuřovací pánvičkou.

O tom, jak se u nás vykuřovalo v 18.století, nejen františek o Vánocích, nám nechal připomínku hudební skladatel a venkovský učitel Jan Jakub Ryba:  “Aby se ve třídách stále udržoval čistý a zdravý vzduch, vykuřuje se po celou zimu dopoledne i odpoledne jalovcem a mimo to se otvírají okna i dveře, jimiž se pouští do tříd čerstvý vzduch zvenčí. Pilně se vykuřuje i v ostatních ročních dobách za vlhkého a pošmourného počasí.”

U nás zřejmě vlivem doby komunismu byla tato technika v rámci pronásledovaného lidového léčitelství spíše pozapomenuta, ale navázat na starou tradici a očistit a ovonět si byt není složité, pomůcky pro vykuřování se dnes dají sehnat v každém lepším obchodě s alternativními přírodními produkty.

A jak tedy například po covidu trénovat čichové buňky? Je to trénink prokazatelně účinný u velkého počtu postižených a spočívá v řízeném rozpoznávání několika typů silných vůní po dobu několika měsíců. Z květinových vůní sem patří třeba růže. Které z dalších vůní to jsou, se dočtete v této zajímavé knize nakladatelství Jota.



Obálka knihy: Nakladatelství Jota
 

24.02.2025 - Pavla Hložková