Svátky vánočníHelena Zeťová nám bohužel odešlaZ jeřabinTakový zimní denOnline kurz tvůrčího psaníKráva a kretén
4x Vánoční recepty: Zdravě, chutně i origináln슝astné a veselé... a co ti nešťastní? Zpověď kriminalisty 1: Šumava mi přirostla k srdciZpověď kriminalisty 2: Zločinci za mnou chodili žádat o věnování do knihy!Co mě v prosinci zaujalo na NetflixuNejlepší filmový scénářFOTOPOSTŘEHY zasněženéBarborky a modré z nebeLiterární soutěž s výjimečnou cenou: vydání knihy zdarmaFOTOPOSTŘEHY doslova vánoční Holka od vedle? Už za 40 dní4 Tenoři oslavují zlatou desku za nové album
Román vystavěný kolem rozporuplné osobnosti Mileny Jesenské začíná za druhé světové války v koncentračním táboře Ravensbrück, podle něhož dostala kniha své jméno a kde v roce 1944 Milena Jesenská zemřela.
Po několika stranách se přesouváme na počátek 20. století, do dob Milenina dětství, a od této chvíle se příběh kupředu ubírá vesměs chronologicky. Sledujeme bezmoc malého děvčátka tváří v tvář smrtelné nemoci matky a nepochopení ze strany přísného otce. Už tehdy se ale nejrůznějšími lumpárnami Milena projevovala jako řádný živel. Vystudovala dívčí gymnázium Minerva, kde se jí dostalo na svou dobu skvělého vzdělání, a na přání otce měla pokračovat na medicíně. Potkala však svého prvního manžela, literárního kritika Ernsta Pollaka, za kterého se i přes otcovy protesty provdala a odstěhovala se s ním do Vídně. Aby si vydělala na živobytí, dávala Rakušanům lekce českého jazyka a začala psát články do českých novin. Pravidelně se jak ve Vídni, tak později opět v Praze, kam se vrátila v polovině 20. let, setkávala s významnými osobnostmi své doby. Jako jedna z mála žen se prostřednictvím novinářské činnosti a debatních kroužků podílela na utváření českého společenského dění meziválečného období. Během vídeňského období také přeložila do češtiny několik děl Franze Kafky, s nímž si kolem roku 1920 horlivě korespondovala a zřejmě nezůstalo pouze u psaní.
Milenini muži se v knize střídají tak rychle, až splynou v jednu dlouhou milostnou jízdu. Dozvídáme se jejich jména, pod kterými si ale, pokud se nejedná o všeobecně známou osobnost typu Maxe Broda či Františka Xavera &Saldy, už nic konkrétního nepředstavíme.
Autor jako by se i způsobem vyprávění snažil zprostředkovat pohled na svět Mileninýma očima. Sem-Sandberg nicméně oplývá zvláštním talentem pro líčení soužití komunit za války – podobně jako v románu Chudí v Lodži, v němž autor mistrně popisuje každodenní život židovského ghetta, je z knihy Ravensbrück nejpůsobivější poslední část knihy, odehrávající se v koncentračním táboře. Smutná, přesto mistrně napsaná kniha.
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.