Slepota není handicap
13.11.2017
Kateřina Sovová
Literatura
Minimálně ne v očích Saliyi Kahawatteho, jejichž prostřednictvím vnímá pouhých 5% zraku zdravého člověka. Němec, který jako první člověk s podobným handicapem, dokázal vystudovat hotelový management, se dnes těší pověsti mezinárodně úspěšného kouče a lektora. Jak se mu to povedlo? Odpověď přináší Kahawatteho autobiografie Rande naslepo, která nyní vychází poprvé v českém překladu.
Ano. Stejnojmenný název této knížky s nedávno uvedeným filmem rozhodně není náhodný. Kawahatteho osobní zpověď se dostala do českých kinosálů dříve, než jsme si ji mohli přečíst na papíře. A jak už to bývá, od romantické podívané s vyfešákovaným Kostjou Ullmanem v hlavní roli se realita, resp., knížka, v mnohém liší. V žádném případě nechci říct, že by byla špatná – právě naopak. Kahawatte v ní však vyznívá jinak, než bychom si ho na základě filmu představovali, a tím nemyslím ani tak co se vzhledu týče, jako jeho povahové vlastnosti.
Biografie Saliyi Kahawatteho by rozhodně neměla chybět v knihovničce těch, kteří mají rádi či hledají příběhy o inspirativních lidech anebo rádi čítají nejrůznější pozoruhodné myšlenky. Obojího si v tomto případě užijí dosyta. Nás ostatní Kahawatte štve i fascinuje zároveň. Místy k nám promlouvá, jakobychom si místo jeho životopisu koupili jeho koučing, což nemusí každému zrovna dvakrát imponovat. Jinde otevírá svoje nejniternější pocity, myšlenky, po jejichž přečtení bychom s autorem s radostí zašli na kávu či na pivo. Jedno je však jisté. Život se s tímto pozoruhodným mužem nemazlil, a proto, ať už Kawahatte vyznívá jakkoliv, je to autentické a naučené pouze a jenom z životních zkušeností. Jestliže tak Kahawatte mezi jednotlivými vzpomínkovými pasážemi poučuje, má na to právo. Nemáme v ruce příběh Supermana. Jen neobyčejně silné lidské osobnosti, která se navzdory osudu, tvrdou prací a přes všechny překážky, odmítla vzdát svého snu – stát se úspěšným navzdory okolnostem. Těch nepříznivých zažil Kahawatte celou řadu, ať už se bavíme o jeho alkoholovém či drogovém období anebo hned na začátku, odchodu tyranské otce, jenž zanechal rodinu v tíživé finanční situaci.
Kahawatte samozřejmě vzpomíná i příjemné okamžiky. Také těch byla celá řada. Cíl knihy je však jasný – inspirovat a dokázat čtenáři, že i s klacky pod nohama, můžeme dojít daleko. Stačí je zvednout a opřít se o ně jako o hůl. Takhle by to přinejmenším parafrázoval slavnější autor zajímavých myšlenek, Bruce Lee. Jeho kvalit možná Kahawatte nedosahuje, ale jeho kniha přesto není zbytečná, dobře se čte, a každý, kdo má chuť nechat se tímto pánem inspirovat, nechť se nechá. Určitě tím nic nezkazí.
Rande naslepo (Mein Blind Date mit dem Leben)
Saliya Kahawatte
vydal Dobrovský s.r.o v edici Knihy Omega, 2017
cena: 279 Kč
foto: knihyomega.cz